استفاده از نقشه ذهن در عمل

بعد از حمله یازدهم سپتامبر و تخریب مرکز تجارت جهانی تمام خدمات رفاهی مهم درمناطق عمده شهر دچارآشفتگی شده بودند. خطوط مخابرات،گاز،برق،آب وشبکه های فاضلاب به هم ریخته بودند.از بین رفتن این منابع رفاهی تهدیدی اصلی برای ساکنان شهر وکسب و کارها شده بود.

کان ادیسون که یکی از تأمین کنندگان گاز و برق برای ساکنان شهر نیویورک بود با چالش بزرگ برقرارکردن مجدد برق برای ساکنان منهتن مواجه بود. با این حال شرکت او تجربه به کارگرفتن ابزاری مهم به نام نقشه های ذهن را دراختیار داشت. کان ادیسون از تمام گروه های مناطق اداره کننده تأسیسات عمومی شهر دعوت کرد تا اینکه نقشه عملیاتی پیچیده ای را ایجاد کنند تا آنها راه درست خودشان را برای عبورکردن از بحران بیابند.نقشه ذهنی بسیار بزرگی ترسیم شد که بر روی آن همۀ مشکلات و راه حل های لازم برای هر کدام چیده شده بود. هرمرحله اولویت بندی شده و پشت سرهم قرار گرفت تا اثر اختلال هر کدام از تأسیسات بر روی دیگری بررسی شود و این نقشه اساس راهنمای عملیات شد.مثلاً در برخی موارد وصل کردن مجدد جریان برق قبل از بررسی و به جریان انداختن مجدد جریان آب یا گاز یا فاضلاب ضروری تر بود.

کان ادیسون نقشه ذهن را بایک نمایشگر بزرگ نشان می داد تا اطّلاعات مربوطه را به صورت زنده و لحظه ای آشکار نشان دهد.نقشه ذهن از طریق اینترنت به تمام اسناد کلیدی دسترسی داشت و اطلاعات از این طریق به راحتی در میان گروه ها پخش می شد.با تشخیص به موقع ومستند سازی خطرات پیش رو و کلیۀ مخاطراتی که وجود داشت خدمات عادی تأسیسات بهتر از اول و با امنیّت کافی دوباره از سرگرفته شد.

با جمع بندی بین منابع، نظرات و دانش مربوط به تأسیسات توسط نقشه های ذهن بود که ناراحتی ایجاد شده درجامعه ای آسیب دیده ازنظر روحی به حداقل ممکن رسید.

برای دیدن نقشه ذهنی شرح داده شده روی تصویر زیر کلیک نمایید.

 

Untitled

درباره نویسنده

هدف ذهن من تدوین، تولید و به اشتراک گذاری مطالب تخصصی در حوزه نقشه ذهنی است ... دنیای درون من، ذهن من

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *