برنامه ریزی تدریس با نقشه های ذهنی

تام آموزگار علوم است.او از نقشه های ذهن برای ارزیابی آموخته های دانش آموزان استفاده کرده و بر مبنای آن درس هایش را برنامه ریزی می کند.«من با نقشه های ذهن به عنوان یک اصل چندین سال پیش آشنا شدم.هنگامی که سال قبل دومین تجربه تدریسم را شروه کردم، تصمیم گرفتم که از نقشه های ذهن به عنوان موضوعی برای شروع یک فعالیت استفاده کنم.تجربه من چنان موفقیت آمیز بود که از آن موقع تاکنون از این نقشه ها برای تدریس به دانش آموزان سنین هفت تا یازده سال استفاده کرده ام».

«اکنون هروقت که موضوع تازه ای را برای تدریس شروع می کنم از دانش آموزانم می خواهم که در مورد کلمه کلیدی مربوط به موضوع مورد بحث تصویری را در وسط صفحه بکشند و از این تصویر شاخه هایی را رسم کنند که کلمه هایی را که نشان دهنده نظرات،درک و معلومات آنها در مورد موضوع اصلی است برای این شاخه ها بنویسند.کشیدن نقشه ذهن فعاّلیتی قابل فهم اما چالش برانگیز است و به این نکته پی برده ام که شاگردانم واقعاً از انجام دادن این نقشه ها لذّت برده و مشتاق هستند تا ایده هایشان را با عموم کلاس درمیان بگذارند».

«علاوه براین، نقشه های ذهنی که دانش آموزان رسم می کنند به من کمک می کنند تا مؤثرتر و با بازدهی بیشتری تدریس کنم به این صورت که می توانم از معلومات و درک قبلی آنها از موضوع و از نقشه های ذهن که رسم می کنند ایده بگیرم و می توانم تصورات اشتباهی را که آنان از موضوع دارند تشخیص دهم و این یعنی این که من می توانم درس هایم را مطابق با نیاز شاگردان به کلاس طراحی کنم.نقشه های ذهن کار مرا آسان تر کرده و به من کمک کرده اند تا معلمی بهتر و مؤثرتر باشم».

صرفه جویی در وقت با استفاده از نقشه های ذهن: نظر یک متخصص

جفری مایرکه متخصص مدیریت زمان ومؤلف کتاب«مدیریت زمان برای خنگ ها» است کسی است که عادت داشت نکات را با وسواس یادداشت کند.حالا که متقاعد شده نقشه های ذهن می توانند در برقرارکردن ارتباط بین افکار و ایده های فرد به او کمک کنند به یک نقشه بردار ذهن تبدیل شده است.

اومعتقد است که نقشه های ذهن به او کمک کرده اند تا بهره وری او به اوج خود برسد و از نقشه های ذهن در هر کاری از یادداشت برداری ساده در جلسات گرفته تا آماده سازی مطالب برای انتشارات بهره می‏برد. از حرف های اوست که:

«نقشه برداری ذهن به من کمک می کند تا آنچه را که قبلاً درچند ساعت و یا بعضی اوقات درچند روز انجام می دادم درظرف چند دقیقه انجام دهم».

او به تمام مشتریانش نیز نحوه کارکردن با نقشه ذهن را یاد داده و در نتیجه آنها هم از جلسات ایده یابی مؤثرتر، رسیدن راحت تر به ضر الأجل های زمانی و افزایش شگفت انگیز در بهره وری لذت برده اند.

 

 

درباره نویسنده

هدف ذهن من تدوین، تولید و به اشتراک گذاری مطالب تخصصی در حوزه نقشه ذهنی است ... دنیای درون من، ذهن من

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *