راه اندازی کسب و کار به کمک نقشه ذهنی

راه اندازی کسب و کاری که به خودتان تعلق داشته باشد پیشامدی دلهره آور است. حتی اگر قمار بازی هم می‏خواهید بکنید انجام دادن آن به تنهایی برای شما مزیت های فراوانی دارد.اگرچه داشتن کسب و کار شخصی مسئولیت زیادی را به همراه دارد اما باید مسئولیت آن را بپذیرید. کاری که شخصی باشد شما را قادر می کند تا:

۱ـسرنوشت شرکت را درکنترل خود داشته باشید.
۲ـنحوه عملکرد شرکت خود را اداره کنید.
۳ـبهترین افراد را استخدام کنید.
۴ـامکان کارکردن در زمان و مکان مورد علاقه تان را داشته باشید.

اولیّن قدم در مسیر تشکیل دادن کسب و کاری که به خودتان تعلق داشته باشد این است که تجارت مورد نظرتان را با استفاده از نقشه ذهن طراحی کنید. اگر می خواهید که از شخص ثالثی کمک مالی جذب کنید طراحی کردن تجارت خود ابزاری حیاتی جهت جلب سرمایه گذاران بالقوه است.

نقشه برداری ذهنی از طرح و برنامه کاری

اگرمجسم کنید که کسب و کارشما درحال حاضر فعال است این تجسم به تهیه برنامه کاری طرح تجاری شما کمک کرده و به شما در ترسیم نقشه ذهن مساعدت می کند:

۱ـ تصویری را که معرف شغل شماست در وسط نقشه ذهن خود قرار دهید. این تصویر می تواند درقالب یک شرکت، عکس یک محصول یا حتی عبارت خلاصه ای از مأموریت آن شغل باشد.

۲ـ شاخه ای اصلی که از تصویر مرکزیتان خارج می شود بکشید و آن را با کلمه«بی نظیر» علامت گذاری کنید. از شاخه های فرعی برای بررسی کردن آنچه که باعث بی نظیر شدن محصول یا خدماتی که ارائه می‏کنید و علت این که چرا فکر می کنید این محصول در عرصۀ رقابت انتخاب خواهد شد،استفاده کنید.

۳ـ شاخه اصلی دیگری از تصویر مرکزیتان رسم کنید و آن را با کلمه «مشتریان» علامت گذاری کنید. از شاخه های فرعی برای تعیین دقیق تر نوع مشتریانی که دارید، آنچه را که آنها انتظار دارند و این که چرا شغل شما همان کاری است که این مشتریان به دنبالش هستند، استفاده کنید. میزان درآمدی را که انتظار دارید از هریک از مشتریان مختلف به دست آورید نیز در اینجا بگنجانید. اگر دسترسی به آن دارید اطلاعات مالی مربوط به کسب و کاری مشابه با شغل شما که درحال حاضر موجود است به دست آورید تا به کمک آن بتوانید مقایسه کرده و قضاوتی واقعی داشته باشید.

۴ـ شاخه اصلی سوم را از تصویر مرکزیتان رسم کرده و نام آن را«دفاتر»بگذارید. دراینجا می توانید به ساختمانهایی که قصد دارید از آنها به عنوان دفترکار، دفتر امور مالی، امور اداری، و بازاریابی شرکت مورد نظرتان استفاده کنید نگاهی داشته باشید. ضمناً جزئیات هزینه هایی را که بایستی در این رابطه متحمل شوید محاسبه کنید.

۵ـ شاخه ای را از تصویر مرکزیتان رسم کرده و نام آن را«ساختار»بگذارید. این شاخه با نیروی کاری که درخدمت خواهید گرفت ازجمله هرکدام از شرکای احتمالی شما، سروکار دارد.(اگر از برنامه کاری که مشغول تهیه کردن آن هستید به عنوان ابزاری برای ایمن کردن خطرات سرمایه گذاری استفاده می شود نام شریکانتان و هرگونه تجربه کاری قبلی که آنها داشته اند را دراینجا بگنجانید.این امر همه چیز را برای یک سرمایه گذاری مخاطره آمیز در جهت اینکه تا حد امکان تصمیم خوبی را برای سرمایه گذاری خود بگیرید فراهم می‏کند). درحالی که از شاخه های فرعی استفاده می کنید می توانید روش بازاریابی و جذب نیرو را همراه با نوع گروه کاری که قصد دارید تشکیل دهید، مورد بررسی قرار دهید. این موارد شامل سطوح مختلف مهارت وشرایط کاری، استخدام به صورت پاره وقت یا تمام وقت،آزاد و یا قراردادی خواهد بود.

ابداع عناوین برای طرح و برنامه کاری

هنگامی که می خواهید به طور واقعی برنامه کاری خود را بنویسید حتماً یادتان باشد که وقت کافی را صرف نقشه برداری ذهنی از افکار خود برای درج عنوان خاص موجود در برنامه کاری کنید. دربرنامه های کاری رسمی ـ مثل چیزی که به مدیر بانکتان یا سرمایه گذار علاقمند به طرح ارائه می دهید ـ عناوینی که همیشه یافت می شوند عبارتند از:

خلاصه برنامه ـ این عنوان خلاصه ای از آنچه که قرار است انجام شود را دربرمی گیرد و درحالت طبیعی آخرین موردی است که در هرطرح شغلی نوشته می شود.

شرکت ـ موضوع شرکت شما به طور دقیق چیست و چه چیزی را ارائه می کند؟

بازار ـ بازار هدف شما کجا است؟ آیا درآنجا یکی از شرکت های دیگری که آنها را رقیب خود می دانید وجود دارد؟ اگر چنین است باید به آن توجّه کنید وآن را در طرح خودتان ذکر کنید. آنچه را که می خواهید متفاوت از دیگر رقیبان در شرکت خودتان انجام دهید و اینکه چرا شرکت شما نقطه فروش بی نظیری است، مشخص کنید.

محصول یا خدمات ـ محصول یا خدمات شما چیست و در کجا و چه موقع مورد استفاده قرار می گیرد؟

تیم مدیریت ـ آیا شریکانی هم دارید؟ اگر دارید آنها چه کسانی هستند؟ آنها چه تجربه ای را به طرح شما خواهند آورد؟ اگر می خواهید از خطر سرمایه گذاری بکاهید، نفرات تیم شما و سابقه کاری آنها حیاتی ترین قسمت از برنامه کاری شماست.

روش و نحوه اجرا ـ برنامه درازمدّت شما برای این کار چیست؟ بیشتر مشاغل طرح پنج ساله ارائه می کنند اگرچه بعید نیست این مدّت را می توان در شروع کار به دو یا سه سال کاهش داد. به دقّت مشخص کنید که شرکت شما در این مدّت می خواهد به چه چیزی دست یابد.

تجزیه و تحلیل مالی ـ باید تجزیه و تحلیل مالی را در طرح خود بگنجانید به خصوص اگر که این برنامه کاری را به مدیر بانک خود ارائه می کنید.پیش بینی هایی را در مورد بازدهی مالی شرکت خود بر مبنای تحقیقات جدی و دانش بازار ارائه کنید. حداقل این موارد باید شامل ارائه جدول های«جریان نقدینگی» ویا«سود و زیان» باشد.

اگر نقشه ذهن را برای طرح تجاری خود طوری ترسیم کنید که گوئی اکنون درحال کار کردن است باعث می‏شود که نوشتن رسمی آن طرح کمتر هراسناک باشد. با اجرای نقشه ذهن به نکات ضروری طرح توجّه کرده و هنگامی که زمان نهایی کردن طرحتان فرا می رسد احساس می کنید که با این موقعیّت آشنا هستید

 

درباره نویسنده

هدف ذهن من تدوین، تولید و به اشتراک گذاری مطالب تخصصی در حوزه نقشه ذهنی است ... دنیای درون من، ذهن من

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *