راه های آزادکردن خلاقیت

هر زمان که نیازمند خلاقانه و هوشمندانه فکر کردن در کار خودتان هستید همیشه اول به نقشه های ذهن فکر کنید و ازآنها برای بررسی کردن ایده ها و کمک کردن به خود برای رهایی از هر گونه قید و بند فکری استفاده کنید. به منظور بهره برداری مطلوب از توان بالقوۀ خلاقی که در نقشه های ذهن وجود دارد لازم است که ذهنتان و تمام اطلاعات مربوط به ایده ها و دانش ذهنتان را حفظ کرده و یا ارتقاء دهید.هرچه حقایق بیشتری را در دسترس خود داشته باشید توان خروجی خلاقیت های شما نیز بیشتر خواهد شد.

  • گوش کنید و یادبگیرید ـ به خودتان گوش کنید. اگر تمایل دارید که در حین صحبت کردن مردم حرف آنها را قطع کنید به این فکر کنید که اگر کسی صحبت شما را قطع کند چه احساسی پیدا می‏کنید.شخصی که با صدای بلند و آمرانه با دیگران صحبت می کند نمی تواند یک عضو همدرد در کار گروهی باشد.اگر برای گوش دادن به دیگران وقت خود را صرف کنید، نه تنها چیز بیشتری را یادخواهید گرفت بلکه شما نیز وقتی به این نیاز داشتید که کسی به حرف شما گوش کند یک گوش شنوا را خواهید یافت. اگر بدانید که با گوش دادن چقدر می توانید بیشتر یادبگیرید عطشتان برای یادگیری بیدارشده و درشما نیرویی ایجاد خواهد کرد که حتی به یادگیری از راه دور و یا کلاس های شبانه رو بیاورید.برای مثال می توانید یادبگیرید که چگونه به یک زبان خارجی مسلط شوید یا یک استاد بسته های نرم افزاری خاص کامپیوتری شوید و یا یک طراح گرافیک دائمی باشید.حتی اگر موضوعی را که یادگرفته اید به شاغل شدنتان منجر نشود تجربه جدیدتان به توان بالقوه ای که برای خلاقیت درخود دارید، افزوده خواهدشد.
  • مطالعه کنید ـ خواندن کتابهایی که آنها را به طور معمول انتخاب نمی کنید می تواند برای مغز شما بسیار سودمند باشد. دفعه آینده که کتابی را انتخاب می کنید اساسی فکر کنید. چه بهتر اگر کتابی باشد که معمولاً انتخاب نمی کنید چرا که خود این مسئله می تواند دلیلی برای مطالعه کردن آن باشد و اگر هر روز یک روزنامه خاصی را مطالعه می کنید، یک نوع دیگر به جای آن بخرید، چه می دانید شاید این روزنامه جدید را ترجیح بدهید و یا حتی اگر ترجیح ندهید یک تجربه و یک دیدگاه جدید را درزندگی خود بدست آورده اید. هنگامی که چیزی را مطالعه می کنید که می خواهید آنرابه خاطر بسپارید برای آن یک نقشه ذهن بسازید.نقشه ذهن را برای یک کتاب می توان به این صورت رسم کرد که:نام کتاب،ایده اصلی این نقشه،فصل های آن شاخه های اصلی و موضوع ها و برداشت های شما شاخه های فرعی آن باشد.
  • خط خطی و نقاشی کنید ـ حتی اگر خودتان را یک هنرمند به حساب نمی آورید خط خطی کردن کاغذهای یادداشت که در زیر دست شما قرار دارند نشان می دهد که هنرمندی در درون شما وجود دارد که تشنه آن است که آزاد شود و استعدادهای نهفته تان را آشکا کند. هرچند که ممکن است شما به دنبال بردن یک جایزه هنری بزرگی نباشید اما اگر مهار را از روی اشتیاق های هنرمندانه خود بردارید از پیشرفت خودتان شگفت زده می شوید.با آزادکردن تخیّل خودتان از طریق خط خطی و رسم کردن نقشه های ذهن خود، به فرآیند ایجاد ارتباطات و راه حل های خلاق کمک خواهید کرد.
  • افق فکریتان را وسعت بخشید ـ هرفرصتی را برای ایجاد ارتباطات وپیدا کردن دوستان جدید در کار و یا در زندگی شخصی خود غنیمت بدانید.اینها چشم انداز تازه ای را برایتان ایجاد می کنند که برای حفظ قدرت خلاقیت و بیداری قدرت تخیّل خیلی مهم بوده و ممکن است روزی در یک موقعیّت کاری برایتان مفید واقع شوند.«مسافرت» هم ذهن و هم گستره اطلاعاتی شما را وسیع تر می کند وبنابراین به همان تجربیاتی که هرکس دیگری در اداره تان ممکن است داشته باشد محدود نیستید،چون تبدیل به انسان بی باکی شده اید که چیزهای گوناگون را تجربه می کند.اگر همیشه درایّام تعطیلات تابستان به کنار دریا می روید، به جای آن چیزی کاملاً متفاوت را امتحان کنید،مثلاً اسکی کردن یا برف بازی کردن در زمستان.
  • رویا ببینید و رؤیا پردازی کنید ـ اگر می توانید خواب های خود را در هنگام بیداری به یاد بیاورید فوراً آنها را بنویسید و برای این منظور همیشه قلم وکاغذ را نزدیک رختخواب خود آماده داشته باشید.رؤیاهای شما می توانند نقطه نظرات جالبی را در مورد زندگی، شخصیّت و ارتباطاتتان داشته باشند.همین طور،رؤیاپردازی نیز یک روش مهمّ برای درگیرکردن نیمه راست مغز بوده و تمرین خوبی برای تقویت قدرت تخیّلتان است.نقشه های ذهن ابزار کاملی برای ظهور یافتن رؤیاپردازیهای شماست.

ماشین نقشه ذهن خودتان را سالم و آماده نگه داریدـ  اهمیّت مغز شما به اندازه اهمیّت اندام‏های دیگر بدن مثل ریه ها و قلب است و این ضرب المثل لاتین دلیلی خوبی برای آن است که:«عقل سالم در بدن سالم است».سلول های مغزتان نه تنها به اکسیژن رسانی و موادّ غذایی برای تغذیه نیاز دارند بلکه به فعّالیت هماهنگ بدن سالم نیز نیازمند هستند.به همین دلیل است که ورزش کردن برای یک ذهن پرتکاپو اهمیّتی حیاتی دارد.وقتی که از سرکار به خانه می روید با وسوسۀ نقش برزمین شدن در برابر تلویزیون مبارزه کنید وبه جای آن عضو یک باشگاه ورزشی شده و یا درکلاس آمادگی جسمانی در نزدیکی محل خودتان نام نویسی کنید. به منظور انگیزه دادن هر یک به دیگری، همراه با یکی از دوستان خود به آنجا بروید.عضویت در سالن های ورزشی در ماه ژانویه که هرکس می‏خواهد با چاقی بعد از تعطیلات کریسمس مبارزه کند به اوج خودش می رسد اما در ماه فوریه، این انگیزه از بین می رود و عادت های قبلی برمی گردند.اگر ورزش کردن را بخش لذّت آفرین و شادزندگی خودتان قرار دهید، مغزتان به خاطر آن از شما بسیار سپاسگذارخواهد بود.

درباره نویسنده

هدف ذهن من تدوین، تولید و به اشتراک گذاری مطالب تخصصی در حوزه نقشه ذهنی است ... دنیای درون من، ذهن من

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *