سخنرانی به کمک نقشه ذهنی

ازتمام مطالبی که در طول زندگی ارائه کرده اید چند تای آنها را به خاطر دارید؟ چه تعداد از این سخنرانیها را در تعداد زیادی از اسلایدهای پاورپوینت، اطلاعات،شکل ها و حرف هایی که در رابطه با فروش بوده و هیچگونه جاذبه ای نداشته است پنهان کرده اید؟


اکنون به سخنرانیهایی فکر کنید که توانسته اید آنها را به خاطر بسپارید. چه چیزی باعث به خاطر سپردن آنها شده است؟
احتمال دارد که تصویر خاصی بوده که توانسته اید آن را به یاد بیاورید. اگر می خواهید اطلاعاتی را با گروهی از افراد در میان بگذارید ونکته مورد نظرتان را به آنها بفهمانید استفاده کردن از تصاویر کمک زیادی به شما خواهد کرد. مخاطبین شما از وسیله سرگرمی که این تصاویر برای آنها به وجود می آورند احساس لذّت می کنند و از به خواب رفتن آنها جلوگیری می کند و علاقمندی آنها را به شما بیشتر می کند.


اگر قبل از آنکه حتی عنوان خاصی برای صحبت خودتان برگزینید وقتی را جهت ساختن نقشه ذهن برای اطلاعات پایه ای که در سخنرانی شما وجود دارد اختصاص بدهید. تمرکز یافتن صحیح روی موضوع مورد نظرتان را ساده تر خواهید یافت. شما باید دراین موارد شفاف و روشن باشید:

• شنوندگان شما چه کسانی هستند؟


• آنها از گوش دادن به شما چه منافعی عایدشان خواهد شد؟

یک نقشه ذهن که در وسط آن شنوندگان شما قرار دارند را بکشید وانتظارات آنها را از سخنرانی تان تجسم کنید.شاخه هایی که از این تصویر بیرون می آید نشان دهنده انتظارات آنهاست.از نظر عملی شاخه های این نقشه ذهن عبارت اند:

• تصویرسازی ها؛

• واقعیت ها؛

• مطالعات موردی؛

• تجزیه و تحلیل.

ازنظر وسیعتری،شنوندگان شما از شما این موارد را انتظار دارند:


• الهام دادن؛

• فهمیدن مطلب؛

• ارائه بینش؛

• مرتبط بودن موضوع با سخنرانی.

به کمک این نقشه ذهن درحالی که مطمئن هستید اطلاعات محکمی وجود دارد که از نکات الهام دهنده و بینش دهنده ای را که در سخنرانی مطرح می کنید حمایت کنند می توانید نمونه های عملی را در سخنرانی به گونه ای منسجم با هم مطرح کنید.
اگر در کنفرانس، کارگاه آموزشی و یا سمپوزیومی سخنرانی می کنید توجّه کنید که به غیر از شما چه کس دیگری و در چه موردی صحبت می کند. بعد از بررسی کردن برنامه سخنرانی ها عنوان های دیگری هم که تا حدودی به موضوع شما اشاره می کنند مورد نقشه برداری ذهنی قرار دهید. این کار به شما کمک می کنند تا از تداخل کردن موضوع ها با هم جلوگیری کنید و نیز ایده وسیع تری را در این مورد که چگونه می توانید متناسب با کل سخنرانی ها خود را تنظیم کنید به شما بدهد.


تمرین


درنقشه ذهن شما یکی از شاخه ها باید روی موضوع«تمرین کردن»که احساس می کنید برای ارائه کردن سخنرانی خودتان لازم است تمرکز کنید تا مطمئن شوید که از زمان اختصاص داده شده به شما فراتر نمی روید و درجهت سخنرانی پیش می روید به طوری که مطمئن شوید که در تمام مطالب جزئی مهارت یافته‏اید.همچنین می توانید از نقشه ذهن برای کمک در این مورد که برای هر موضوعی چه مقدار زمان نیاز دارید بهره مند شوید.

بنابراین روی یک موضوع و به ضرر موضع دیگر تمرکز زیاد نمی کنید. همچنین می توانید برخی از یادآورهای ذهنی به خودتان را در این مورد که چگونه می خواهید سخنرانی خودتان را اثرگذار کنید به نقشه ذهن اضافه کنید از نمونه این موارد می توان:«قوی»،«بااطمینان» و«آمرانه» را ذکر کرد.

درباره نویسنده

هدف ذهن من تدوین، تولید و به اشتراک گذاری مطالب تخصصی در حوزه نقشه ذهنی است ... دنیای درون من، ذهن من

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. علی

    سلام باور کنید سایت شما زندگی من و خیلی خیلی خیلی تغییر داد مخصوصا زمانی که مقاله هدفگذاری رو مطاله کردم از تمام تلاشتون یه دنیا ممنون امیدوارم باز هم لطف کنید برامون مقاله بزارید تا یه دنیا تغییر کنیم.هر روز موفق باشید

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *