عصر اطلاعات و نقشه ذهنی

خلاقیت را شاید بتوان برترین سطح یادگیری بشر به بالاترین توانمندی تفکر و محصول نهایی ذهن و اندیشه انسان دانست. افرادی که خلاقیت بالایی دارند دارای خصوصیات شخصیتی و رفتاری ویژه ای هستند که به وسیله این خصوصیات می‌توان آنها را از سایر افرادی که از خلاقیت کمتری برخوردار هستند تشخیص داد. فایده اصلی آشنایی با ویژگی های افراد خلاق این است که می‌توانید از آنها به عنوان الگوهای رفتاری برای ایجاد و پرورش رفتارهای خلاقانه در کودکان استفاده کنید.

بیل گیتس می گوید راه پیش رو چگونه کارگزاران هوشمند ونقشه پردازان ذهنی دموکراسی اطلاعاتی را به مرحله تازه ای می‌رسانند.

هنگامی که مشهورترین کارآفرین جهان، بنیانگذار ثروتمندترین سازمان بشر دوستانه ویکی از پدید آورندگان انقلاب در عصر رایانه‌های شخصی در مورد نقشه پردازی ذهنی و انقلاب اطلاعاتی اینچنین سخن می‌گوید به ناچار باید به این سخنان دقت کرد.

با تداوم رکود اقتصادی در جهان و به تبع آن ایران ،تمام سازمان‌ها و نهادها نیاز فوری به تفکر، حافظه و خلاقیت بهتر و بیشتر را احساس کرده‌اند. ما اکنون شاهد رکود سهام ، کاهش قیمت نفت و … هستیم .درمیان همین سقوط و رکود پرشیب و خطرناک ،سرمایه‌های فکری که سکه نقد آن هوش واندیشه است بیش از گذشته خود را نشان می‌دهد.

فقط چند نفر از متفکران پیشرو مثل بیل گیتس دریافته‌اند که ما دیگر در عصر اطلاعات به سر نمی‌بریم زیرا اطلاعات محض نه تنها راه حل تمام مشکلات نیست بلکه افراد با توجه به اینکه در معرض بمباران اطلاعاتی قرارمی گیرند موجب آشفتگی و سردرگمی آن‌ها می‌شود . می‌توان اینگونه بیان کرد که عصر کنونی که ازدوران عصر اطلاعات سربرآورده است ، عصر عقلانیت و خردورزی است. در عصر حاضر، اهمیت موضوع خلاقیت و نوآوری و مطالعه علمی آن به عنوان یکی از اساسی‌ترین موضوعات بسیار لازم و اجتناب ناپذیر بود وبا توجه به این نکته که جهان امروز به طور مداوم در حال تغییر و تحول است، تحت چنین شرایطی تنها خلاقیت و نوآوری افراد، به خصوص مدیران می‌تواند حتی از وضعیت‌های مبهم و نامشخص فرصت ایجاد نماید. همچنین امروزه خلاقیت و نوآوری به عنوان منبع بالقوه مزیت رقابتی بلند مدت در دنیای پر تلاطم کسب و کار محسوب می‌شود. لذا تقریباً تمام کشورهای جهان برای افزایش بهره وری و رشد اقتصادی در پی خلاقیت و نوآوری هستند و از عمده دلایل اهمیت بسیار زیاد خلاقیت و نوآوری، رقابت بین کشورهای در حال توسعه است. بسیاری از محققان دریافته‌اند که هر قدر ابداعات، اختراعات و پدیده‌های خلاق بیشتری درجامعه وجود داشته باشد آن جامعه ازامکانات و رفاه بیشتری برخوردار می‌شود، مسائل بیشتری حل می‌شود و رشد و توسته افزون‌تری می‌یابد.

به بیان دیگر باید از خرد خود برای پردازش اطلاعات استفاده کنیم و برای این منظور باید بدانیم چگونه به طرزی مؤثر از مغز و حافظه خود بهره ببریم و خلاقانه فکرکنیم و در اینجاست که پای نقشه ذهنی به میان می‌آید.

حتماً شما هم این موضوع را تصدیق می‌نمایید که در تمام مشاغل به کار خلاقانه اهمیت می‌دهند وبا استفاده از خلاقیت و تخیل و ایجاد ارتباط  میان اندیشه‌های گوناگون می‌توان ایده‌های جدیدی دست یافت و در مرحله بعد آن‌ها را بررسی و ارزیابی کرد و در نهایت بهترین افکار نوآورانه را از میان آن‌ها انتخاب و به راهبردها و محصولات جدید تبدیل کرد.

نتیجه گیری:

نقشه‌های ذهنی ابزاری ارزشمند و مبتکرانه برای به حداکثر رساندن این روند خلاقانه است. روش ترسیمی این نقشه‌ها که توسط تونی بوزان ابداع شده است، با فعال نمودن تخیل در ذهن نقشه پرداز، حافظه و خلاقیت را تقویت می‌کند تا جایی که فرد برای کشف راه حل‌های خلاقانه و تازه برای رفع مشکلات متوجه مسائلی می‌شود که در گذشته به آن‌ها توجه نکرده است. نقشه‌های ذهنی ابزاری هستند که به بسیاری از پرسش‌هایی که هم اکنون در ذهن شما وجود دارد پاسخ می‌دهد.

سرمایه گذاری شما بر روی فکر و ذهن خودتان و نقشه‌های ذهنی کاری است که فرصت‌های شخصی و کاری زیادی را برایتان فراهم می‌کند و شما را به موفقیت می‌رساند…

 

درباره نویسنده

هدف ذهن من تدوین، تولید و به اشتراک گذاری مطالب تخصصی در حوزه نقشه ذهنی است ... دنیای درون من، ذهن من

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. علی

  با عرض سلام و خداقوت صدها هزار آفرین به تلاش هایتان از مقالات شما بسیار خوشم می آید واقعا اگر کسی به نقشه ذهنی عمل کند نتایج فوق العاده ای به دست می آورد و لطفا اگر امکانش هست کتاب هایی که احساس میکنید با خواندن آن ها پیشرفت میکنیم معرفی بفرمایید و آرزو میکنم هرچه زود تر سایت قشنگتون فعالیت رسمی خودشو آغاز کنه برای آن روز لحظه شماری میکنم

  پاسخ
  1. مدیریت سایت

   دوست عزیز سلام. در خصوص معرفی کتابها، مطلب جدیدی ارائه خواهد شد و تلاش ما این است که بهترین کتابهای تونی بوزان در اینجا شرح داده شوند و مثالهایی که ایشان در کتابهایشان آورده اند به صورت بومی برگردانده شوند.
   حضور شما و دیگر هموطنان باعث افتخار و دلگرمی ماست…
   موفق باشید

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *