مدیریت زمان به کمک نقشه های ذهنی

یکی از مهمترین کاربردهای نقشه های ذهن در محل کار استفاده کردن از آن برای برنامه ریزی زمان است.برنامه ریزی های مرسومی که برای زمان صورت می گیرد مشکلاتی دارد که از بین آنها می توان به این موارد که متداولتر از بقیه مشکلات است اشاره کرد:

برنامه ریزی بصورت خطی صورت می گیرد که باعث می شود ساختار کلی آنچه را که می خواهید انجام دهید پنهان بماند.

 • بیشتر روی مقاطع کوتاه مدت تأکید می شود.
 • درتشخیص اولویّت های حقیقی نارسا است.
 • به شیوه«آتش نشانی»عمل می کند یعنی به جای پرداختن به موضوع های وسیعتر به موارد اضطراری که در جریان است می پردازد.
 • رویکردهایی ناهماهنگ هستند که منجر به از دست دادن اجزاء حیاتی و ضروری یا عرصه هایی می‏شوند که در صورتی که طرح شما موفق باشد برای پیشبرد آن ضروری است.

نقشه های ذهن به شما کمک می کنند تا از بروز این مشکلات جلوگیری نمایید و در حالی که تصویر کاملی را برای شما فراهم می کند به شما اجازه می دهد که هر دومقطع کوتاه و بلند مدّت را با هم ملاحظه کنید.نقشه‏های ذهن همچنین یک تصویر کاملی را به شما می دهد که در آن تمام اجزای کوچک و بزرگ در ساختاری هماهنگ با هم گنجانیده شده اند. به خاطر چنین معماری کاملی،نقشه های ذهن هنگامی که نوبت اولویت بندی طرح و اقدام به اجرای آن می رسد امکان گزینش هایی دقیق و مناسب را برایتان فراهم می کنند.

علاوه بر این نقشه های ذهن به خاطر ساختار مشارکتی ومنطقی که با مغز دارند به طور خودکار تمام عرصه‏هایی را که لازم است در طرح گنجانیده شوند تعیین کرده و به میزان قابل ملاحظه ای احتمال از دست دادن هرچیز مهمی را کاهش می دهند.درحالی که از وقتتان استفاده دقیق می کنید می توانید زندگیتان را سروسامان دهید و فضای کافی را برای اولویت بندی فعّالیت ها ومسئولیت هایی که دارید به دست آورید.برنامه ریزی با بازدهی بالا برای وقت نتیجه اش برای شما این خواهد بود که در طول روز وقت کافی را برای انجام دادن کارتان داشته باشید و درهنگام رویارویی با هرمشکلی که در لحظه آخر برایتان اتفاق می افتد احساس راحتی کنید و به این طریق به ندرت احساس فشارعصبی و یا افتادن در گرداب اضطراب خواهید داشت.

زمان بندی

امروزه هرکس دارای شیوه زندگی پرتکاپویی است که نیاز این نوع زندگی به وقت درحال افزایش است و به همین خاطر احتمال اینکه افراد برای انجام کار خود وقت کم بیاورند خیلی زیاد است. اگر شما فردی بوده اید که تاکنون برای هر ساعت از وقت روزانه خود زمان بندی داشته اید، احتمال تغییردادن خودتان را خیلی کم دانسته و برای علایقی خارج از این جدول زمان جالبی نمی یافته اید بدانید که:مغز انسان هنگامی که درحال استراحت و آرامش باشد با خلاق ترین ایده ها ظاهر می شود اما اگر شما قرار ملاقات ها وجلساتی پشت سر هم داشته باشید احتمال اینکه با ایده هایی بکر ظاهر شوید خیلی کم است.

به جای روی آوردن به جریان بی وقفه قرارها، درگیریها و تعهدات می توانید از نقشه های ذهن به عنوان برترین ابزار خود برای مدیریت وقت استفاده کنید تا شما را برای برنامه ریزی کردن وقتی که دارید در سطح بزرگ و کوچک یعنی کوتاه و درازمدّت کمک نماید.این امر به شما درتمرکز کردن بر روی اولویت ها کمک خواهد کرد وبنابراین از این احساس که دارید زیرفشار له می شوید و هیچ محلی برای نفس کشیدن هم ندارید دیگر رنج نمی برید.

درباره نویسنده

هدف ذهن من تدوین، تولید و به اشتراک گذاری مطالب تخصصی در حوزه نقشه ذهنی است ... دنیای درون من، ذهن من

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. محمد

  باسلام و خدا قوت به شما عزیز بزرگواری که این سایت فوق العاده را درست کردید من از مقاله های شما استفاده کرده ام و کلی زندگی ام متحول شده است از شما خیلی ممنونم فقط عاجزانه خواهش میکنم هر هفته برای ما مقاله جدید بگذارید
  یه دنیا ممنون

  پاسخ
  1. مدیریت سایت

   دوست عزیز سلام
   شما و دیگر کاربران محترم، در حال بازدید از نسخه آزمایشی هستید. در آینده نزدیک سایت بصورت رسمی آغاز بکار خواهد کرد و اطلاع رسانی کامل صورت خواهد گرفت. برنامه های بسیاری برای ایرانیان و فارسی زبانان عزیز در نظر داریم…
   موفق باشید.

   پاسخ
  1. مجتبی اردکانی

   وقت به خیر . بله متاسفانه این مشکل وجود دارد.مخصوصا اگر عدد بین کلمات باشد که در این صورت من به صورت حروف فارسی عدد را می نویسم ولی اگر عدد اول یا آخر باشد برعکس مینویسم…

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *