مدیریت پروژه پیشرفته به کمک نقشه ذهنی

برنامه‌ریزی و مدیریت هر پروژه – چه بلند مدت و چه کوتاه مدت – گذشته از زمان به میزان زیادی کاغذ و یادداشت‌نویسی احتیاج دارد. تنظیم طرح اولیه‌ی پروژه به تنهایی ممکن است شامل تحقیقات گسترده و گزارش‌های کتبی، شفاهی و نموداری متعدد باشد. نقشه‌ی ذهنی برای این منظور وسیله‌ای عالی است که می‌توان تمام این اطلاعات را در آن گرد آورد و در طول پیشرفت پروژه از آن استفاده کرد، زیرا نقشه‌ها ماهیت متغیر پروژه و نیز انعطاف‌پذیری مغز را در جریان سازگاری با فرازونشیب راه‌اندازی پروژه به خوبی منعکس می‌سازد و شما را به سوی دستیابی به نتایج موفقیت‌آمیز هدایت می‌کند.
نقشه‌های ذهنی به ویژه برای برنامه‌ریزی مراسم گوناگون، تولید محصولات و فروش مفید هستند و در اکنون می‌توان از نرم‌افزار برای یک‌دست‌سازی روند مدیریت پروژه‌ها از مرحله ایده‌پردازی و برنامه‌ریزی تا آخر استفاده کرد.

ابزار چندکاره برای …؟

بدون شک مدیریت پروژه شامل ترکیب گسترده‌ای است از وظایف و مهارت‌های گوناگون است. برخی از این موارد شامل ترکیب گسترده‌ای از وظایف و مهارت‌های گوناگون است. برخی از این موارد شامل ایده‌پردازی و گردآوری عناصر تشکیل دهنده‌ی یک پروژه است؛ سپس نوبت به برنامه‌ریزی جزئیات اختصاص دادن منابع می‌رسد و سرانجام برنامه‌ریزی زمانی و هدایت پروژه آغاز می‌شود. تمام این مراحل وقت‌گیر، تنش‌زا و از همه مهم‌تر، بی‌ثبات هستند. اگر یکی از کارها از قلم بیفتد، تمام پروژه از نظم خارج می‌شود.
طبیعی‌ترین راهی که به کمک آن می‌توانید همه چیز را به نحوی منسجم پیش رو داشته باشید، نقش‌پردازی‌ذهنی تمام این جزئیات با به کارگیری خلاقانه‌ی پیوندها و تداعی افکار است. برای نمونه، در مرحله‌ی تحقیقات با کمک نقشه‌ی ذهنی یادداشت‌های خود را از منابع اصلی سازماندهی می‌کنید، نتایج تحقیقات را می‌نویسید و ایده‌هایی را که به فکرتان می‌رسد، یکدست می‌سازید. به‌این‌ترتیب اساس پروژه شما در یک نقشه‌ی ذهنی جای می‌گیرد. این نقشه نیز همانند نقشه‌های ذهنی کارهای پیش رو یا نقشه‌های روزانه و هفتگی بسیار خوش‌ترکیب‌تر، هدفمندتر و اصیل‌تر از روش‌های دست‌وپاگیر یادداشت‌برداری خطی معمولی (با آن همه چرکنویس و پاکنویس) خواهد بود.
اگر از نقشه‌پردازی رایانه‌ای کمک بگیرید، می‌توانید این فرآیند را بیش از این نیز گسترش دهید و نقشه خود را با نرم‌افزار استاندارد مدیریت پروژه مرتبط سازید و نیز با کمک برنامه‌های استاندارد نصب پروژه نقشه‌های خود را با همکارانتان در میان بگذارید و یکی کنید.
دستیابی به بهترین نتایج در مدیریت پروژه با کمک نقشه‌های ذهنی
شما می‌توانید به دو طریق متفاوت از نقشه‌های ذهنی برای مدیریت پروژه کمک بگیرید:
 اندیشه‌گشایی کردن و ارزیابی راهبردها و هدف‌های گوناگون.
 زمانی که هدف اصلی پروژه مشخص شد، طراحی برای « تقسیم بندی جزئیات هدف» ایجاد کنید، به این معنا که به بررسی یک هدف عمده بپردازید: هدف اصلی پروژه را وسط کاغذ بنویسید و آن را به هدف‌های فرعی تجزیه کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که به کارهای مشخص برسید. حال باید برای انجام این کارها آماده شوید و برنامه‌ریزی کنید.

بزرگ‌ترین نقشه‌ی ذهنی برای یک پروژه
تصویر زیر دکتر مایک استنلی سرپرست پروژه صنایع هواپیمایی بوئینگ در سیاتل را در کنار نقش‌ای ذهنی به طول ۲۵ فوت ( حدود ۵/۷ متر) نشان می‌دهد که خود او به منظور ارائه‌ی راهنمایی فشرده در مورد طراحی و مهندسی یک هواپیما پدید آورده است. با کمک این نقشه یک گروه صد نفری مهندسان هوانوردی توانستند در عرض چند هفته مطالبی را یاد بگیرند که پیش‌ازاین، یادگیری آنها چند سال طول می‌کشید. به علاوه این کار به صرفه جوی فراوان در هزینه‌ها نیز منجر شد. مایک استنلی می‌گوید:
بخش اصلی برنامه‌ی من برای بهبود کیفیت در شرکت بویینگ استفاده از نقشه پردازی ذهنی بود. این برنامه موجب صرفه‌جویی بیش از ده میلیون دلار در این شرکت شد که ده برابر هدف ما بود. ما برای شناسایی پروژه‌های اصلاح کیفیت در شرکت بوئینگ، روش‌های خاصی برای به کارگیری نقشه‌های ذهنی ابداع کردیم و در طول یک ماه بیش از پانصد پروژه را شناسایی کردیم که به معنای پیشگیری از صرف میلیون‌ها دلار هزینه است.

منبع نوشته:کتاب نقشه ذهنی تونی بوزان

درباره نویسنده

هدف ذهن من تدوین، تولید و به اشتراک گذاری مطالب تخصصی در حوزه نقشه ذهنی است ... دنیای درون من، ذهن من

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *