مذاکره ثمربخش به کمک نقشه های ذهنی

معمولاً ما مذاکره را در قالب«آنها درمقابل ما» یا«اتحادیه درمقابل مدیریت»دیده ایم.مذاکره کنندگان با فهرست‏های بلندی از درخواست ها وارد مذاکره می شوند و بعد از اینکه نمی توانند ترتیب اجابت همه درخواست های موجود در آن فهرست ها را بدهند عصبانی وناراحت می شوند.اگر طرفین مذاکره به این طریق وارد مذاکره شوند خیلی خوشبین که باشیم توافقات بدست آمده خیلی جزئی بوده و رضایت هیچکدام از طرفین نیز فراهم نخواهد شد.

تهیه کردن چنین فهرست درخواستی تمام راه های دسترسی به خلاقیت فکری را قطع می کند.این کار مثل تعداد زیادی ایست بازرسی است که در وسط راه ها و در خارج شهر می گذارند.با این حال نقشه ذهن در حالی که حساسیت نسبت به موضوع اصلی را برایتان حفظ می کند، اجازه دست یابی به اهدافتان را نیز فراهم می‏کند.ضمناً نظرات شما و دیگران نقشه برداری شده و نقاط اشتراک آنها را می توان پایه و اساس مذاکره قرار داد.

نکاتی برای یک مذاکره موفق

بعد از آنکه طرفین مذاکره اطلاعات مربوط به نقشه های ذهن خودشان را ارائه کرده اند فرصت برای بحث و گفتگو پیش خواهد آمد.راهنماییهای زیر نقشه ذهن شما را از نظر حصول اطمینان نسبت به رسیدن به آنچه که در موردش با هم بحث می کنید تکمیل خواهد کرد:

۱ـ از سکوت به عنوان فضایی مثبت استفاده کنید. اگر در خلال مذاکره توقفی پیش بیاید شما مسئولیتی برای رفع آن ندارید.ممکن است این وقفه کمک خوبی به مغزتان باشد که درحالی که مشغول کارکردن بر روی آنچه که شما فکر می کنید است، استراحتی کند.

۲ـ به دقت گوش دهید. به شخصی که با او مشغول مذاکره هستید کاملاً گوش فرادهید. نه به این معنا که فقط حالت گوش کردن را به خود بگیرید ولی در آخر با افکاری که دارید پاسخ بدهید. اگر به مردم با دقت گوش کنید پاسخ این لطف شما را خواهند داد. هنگامی که گوش می دهید به روشنی درک می کنید که نقطه نظر طرف مذاکره در ارتباط با نقطه نظراتی است که در نقشه ذهن خودتان قرار داده اید. درنتیجه مذاکره با موفقیّت بیشتری انجام خواهد شد و هر دوی شما فرصت بیشتری را برای به دست آوردن آنچه را که خواهان آن هستید خواهید داشت.

نقشۀ ذهن تنها ابزاری است که در هر نوع مذاکره برای رسیدن به خواست خود به آن نیاز دارید.اگر نقشه ذهن توسط تمام طرفین شرکت کننده در پشت میز مذاکره مورد استفاده قرار می گرفت تمام طرفهای مذاکره برای انجام دادن مذاکرۀ موفق در به کارگیری نقشه های ذهن اصرار می ورزیدند

 

درباره نویسنده

هدف ذهن من تدوین، تولید و به اشتراک گذاری مطالب تخصصی در حوزه نقشه ذهنی است ... دنیای درون من، ذهن من

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *