مقایسه ترسیم نقشه ذهنی به صورت دستی و رایانه

با آنکه نقشه‌های ذهنی رایانه‌ای امتیازهای کارکردی فراوان دارند و قابلیت آنها از نظر شبیه‌سازی انعطاف نقشه‌پردازی ذهنی طبیعی، به سرعت در حال شکوفایی است، واقعیت این است که نقشه‌های ذهنی دستی نیز نسبت به همتایان رایانه‌ای خود از مزایای خاصی برخوردار هستند.
نخستین اشکال‌های مهم نسخه‌های رایانه‌ای در شرایطی خودنمایی می‌کند که دسترسی فوری به رایانه ممکن نیست؛ زمان ما محدود است؛ یا ترتیب ایده‌های مطرح در جلسه از ابتدا مشخص نیست. در چنین موقعیت‌هایی همچنان نقشه‌ی ذهنی عجولانه‌ای که پشت یک تکه کاغذ کشیده می‌شود، عملی‌ترین راه حل خواهد بود. موقعیت‌های دیگری هم وجود دارد که در آنها بازگشت به اصول اولیه‌ی کار با قلم و کاغذ ممکن است مؤثرترین راه برای آفرینش یک نقشه ذهنی باشد.

ساختار و قالب بندی
نقشه‌های ذهنی رایانه‌ای به طور کامل با امکانات بالقوه‌ی یک نقشه ذهنی دستی برابری نمی‌کنند، به‌ویژه اگر بخواهید به منظور به یاد سپاری و تداعی موضوعات به شکل کاملاً فردی، نقشه‌ای ذوقی برای خود تهیه کنید. در نقشه‌های ذهنی دستی میزان اطلاعات شخصی مربوط به شما به مراتب بیشتر است و همین موضوع این نقشه‌ها را به ابزاری مؤثر برای یادگیری تبدیل می‌کند.
بعضی برنامه‌های رایانه‌ای نقشه‌پردازی ذهنی محدودیت‌هایی در مورد قالب‌ریزی و صفحه‌بندی ایجاد می‌کنند؛ برای نمونه در خیلی از آنها تنها می‌توانید یک موضوع اصلی داشته باشید. همچنین ناچار هستید در آرایش شاخه‌ها، به‌کارگیری رنگ‌ها، صفحه‌بندی یا قلم‌ها، از تنظیمات تعریف‌شده‌ی رایانه استفاده کنید که درنتیجه نقشه‌ی آماده شده چندان شخصی نیست، انگیزه‌ی بصری ایجاد نمی‌کند و نسبت به نسخه‌های دستی کمتر به یاد می‌ماند. به علاوه چون دسترسی به Clipart، عکس و سایر تصاویر از طریق نرم‌افزار آسان است، همه ترجیح می‌دهند به جای نقاشی شخصی که درست ایده و افکار خود آنها را منتقل می‌کند، از تصاویر آماده استفاده کنند. در نتیجه نقشه‌های رایانه‌ای به اندازه‌ی نقشه‌های دستی منحصر به فرد نیستند.

رایانه‌های پر‌دردسر

در شرایطی که تمایل دارید به واقع نبوغ خود را به کار اندازید، شاید به کارگیری برنامه‌ی رایانه‌ای چندان سودمند نباشد و با اختلال در روند خودجوش افکار، فرآیند خلاقیت را سرکوب نماید. اگر قرار باشد برای روشن شدن رایانه و بارگذاری نرم‌افزار مورد نظر خود صبر کنید، ممکن است زمانی ارزشمند را از دست بدهید و ایده‌های مهمی را فراموش کنید. در این‌گونه موارد با استفاده از قلم و کاغذی که همه جا می‌توانید همراه داشته باشید و به منظور آنکه جریان افکار خلاقانه را از دست ندهید، بی‌درنگ طرحی از نقشه‌ی ذهنی خود روی کاغذ پیاده کنید. البته پس از روی کاغذ آوردن ایده‌های خود، همیشه این فرصت را دارید که با کمک یک برنامه‌ی نرم‌افزاری آن را مرتب و اصلاح کنید.

اتکای افراطی به نرم‌افزار
اتکای بیش از حد به انجام کارها از طریق رایانه یکی دیگر از جنبه‌های منفی است که اثری نامطلوب بر فعالیت مغز انسان دارد. اگر تنها کار ما این باشد که پشت میز رایانه بنشینیم و به فشار دادن تصادفی گزینه‌های مختلف روی صفحه آن، پاسخ دادن به ایمیل‌ها و این نوع فعالیت‌ها مشغول باشیم، مغز ما به مرور زمان تنبل می‌شود. این امر زمانی به وضوح خودنمایی می‌کند که یک رایانه به طور ناگهانی خراب ‌شود.

آینده‌ی نقشه‌های ذهنی
متخصصان و سازندگان نرم‌افزار iMindMap به اهمیت تعامل میان نرم‌افزار و کاربر آگاه هستند، از این رو مدام در حال کار بر بهینه‌سازی شباهت میان نرم‌افزار و روش طبیعی و انتشاری عملکرد سلول‌های مغز هستند. اکنون که روش‌های ارتباطی و تحولات در زمینه‌ی فناوری مدام در حال گسترش و ایجاد امکانات جدید است، این نرم‌افزار نیز همچون سایر برنامه‌های رایانه‌ای که یکسان مورد استفاده‌ی افراد و مشاغل گوناگون هستند، باید به منظور همگامی با این تحولات، مورد تجدیدنظر و اصلاح قرار گیرد.

قابلیت جابه‌جایی
تا زمانی که نتوانیم رایانه‌ها را همیشه و همه‌جا، در جیب یا کیف دستی، همراه خود داشته باشیم، نمی‌توانیم برای نقشه‌پردازی ذهنی همیشه از آنها استفاده کنیم. با این حال رایانه‌های دستی و گوشی‌های موبایل روز به روز از نظر قابلیت و قیمت مناسب در حال پیشرفت هستند و امکان پشتیبانی از نرم‌افزار نقشه‌پرداز ذهنی را دارند. همچنین می‌توان انتظار داشت به زودی با بروز جدیدترین تحولاتی که در زمینه‌ی به‌کارگیری نرم‌افزار در تلفیق با فناوری تشخیص صدا روی داده است، بتوانیم نقشه پردازی « بدون دخالت دست» را عملی سازیم.

ارتباط گسترده
« ارتباط گسترده» به قابلیت دسترسی به انبوهی از منابع موجود در اینترنت گفته می‌شود. اساس بسیاری از بسته‌های نرم‌افزاری بر نقشه‌پردازی رایانه‌ای ( رومیزی) استوار است، اما با تسلط فزاینده‌ی اینترنت و دسترسی آسان به آن، در آینده شاهد همگرایی بیشتر برنامه‌های نرم‌افزاری رومیزی و برنامه‌های موجود در اینترنت خواهیم بود. به طور مثال، در همان حال که مشغول جستجو در اینترنت و یافتن پاسخ پرسش‌های خود در شبکه‌ی جهانی هستیم، می‌توانیم از طریق ترکیبی از برنامه‌های رومیزی و برنامه‌های موجود در اینترنت، به نقشه‌های ذهنی خود دسترسی داشته باشیم و آن‌ها را ویرایش کنیم.

ارتباط‌های قوی‌تر با پایگاه داده‌ها
نرم‌افزار نقشه‌پردازی ذهنی این قابلیت را دارد که توسط پروتکل‌های امنیتی مناسب، شما را به پایگاه‌های اطلاعاتی نظیر سی‌آرام و اِم‌آرپی وصل نماید تا به طور مداوم بتوانید اطلاعات مورد نیاز خود را در این پایگاه‌ها جستجو و برای استفاده، در نقشه‌ی ذهنی خود برگزینید. این مشخصه به‌ویژه برای نقشه‌های ذهنی پیچیده‌ی مربوط به پروژه‌ها بسیار ارزشمند است و گنجینه‌ای از اطلاعات را گرد می‌آورد.

منبع نوشته:کتاب نقشه ذهنی مخصوص کسب و کار

درباره نویسنده

هدف ذهن من تدوین، تولید و به اشتراک گذاری مطالب تخصصی در حوزه نقشه ذهنی است ... دنیای درون من، ذهن من

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *