نقشه‌ ذهنی پروژه‌ بوزان آسیا

یکی دیگر از موارد کاربرد نقشه‌های ذهنی در برنامه‌ریزی، پیشبرد و ایجاد مشارکت در مدیریت پروژه آغاز به کار هشت مرکز ملی بوزان آسیا بود که در کمتر از ۲۴ ماه شکل گرفت. بوزان آسیا از اواخر ۲۰۰۶ تا اواسط ۲۰۰۸ مراکزی در اندونزی، فیلیپین، هند، هنگ‌کنگ، سنگاپور، تایلند، کره و مالزی تأسیس کرد. هنری توی در این باره می‌گوید:
رشته‌ی اصلی من مهندسی بود، اما به دلیل علاقه وافری که به زمینه‌های اقتصادی داشتم، می‌خواستم در این عرصه نیز فعالیت کنم. پس از پایان تحصیلاتم، با آنکه در رکود اقتصادی به سر می‌بردیم، توانستم در رقابت با پانصد شرکت‌کننده، شغلی در بانک مرکزی سنگاپور برای خود پیدا کنم. کارکردن با وزرا، کارمندان دولتی بلند پایه، بانکداران و مدیران بانک‌های بزرگ و انجام معاملات چند میلیون دلاری برایم بسیار جالب بود. با این حال می‌دانستم که کارم موقتی است. هدف نهایی من این بود که کاری برای خودم، آغاز کنم. در ۱۹۹۲، پس از گذراندن هفت سال در کار بانکی، کسب و کار خود را به راه ‌انداختم. نارچر کرافت تا ۱۹۹۶ به یکی از پررونق‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای تبدیل شد.
ما به طور تقریبی هر سه‌ماه یک نمایندگی جدید باز می‌کردیم و تا آن هنگام ۱۴ فروشگاه تا در فاصله‌ی میان پنانگ تا سنگاپور داشتیم. اما این شرط به نسبت انتظاری که من داشتم، راضی‌کننده نبود. من در تصور خود به کاری مثبت، روحیه‌دهنده، مفید و ارضا‌کننده فکر می‌کردم. سپس بحران مالی آسیا آغاز شد. همه‌ی فروشگاه‌ها با ضرر مالی روبه‌رو شدند. شدت سقوط ارزش پول‌های آسیایی به حدی بود که در فاصله‌ی راه‌افتادن کشتی باری از انگلستان تا رسیدن آن به مالزی، هزینه‌ها به نسبت قیمت خرده فروشی ما رشد چشمگیری یافته بود. قیمت شیر خشک در عرض یک هفته دو برابر شد. بازارهای مالی و صنایع دچار ورشکستگی شدند. در جستجوی خود برای یافتن شغلی مفید، برای بار دوم خواندن نسخه‌ای کهنه از کتاب « مغزت را به کار انداز» نوشته‌ی تونی بوزان را آغاز کردم و به کمک آن توانستم از نو برای بازسازی کار خود برنامه‌ریزی کنم. من به اندازه‌ای به توانایی و کاربرد نقشه‌های ذهنی ایمان پیدا کرده‌ام که تصمیم دارم این روش کارآمد را به دیگران آموزش دهم.

پیدایش طرح
با یادگیری اصول استفاده‌ی صحیح از نقشه‌های ذهنی، تحت تأثیر این آموزش و همچنین ایده‌ی کاری که در سر می‌پروراندم، رویایی درباره اسیایی « بیدار» به ذهنم خطور کرد. آسیا در آغاز قرن بیست و یکم هنوز در خواب فکری به سر می‌برد. سه میلیارد انسان که در مورد استفاده از مغز خود خیلی کم و یا به کلی هیچ‌چیز نمی‌دانستند! رسالت مشخص بود: باید روشی پایدار برای « بیدارسازی فکری» آسیا پیدا می‌کردم. با نقشه‌پردازی ذهنی در روند تحقیقاتم، اندیشه‌گشایی و برنامه‌ریزی سرانجام راه‌حل آشکار شد: تأسیس مراکز خودگردان بوزان در تمام شهرهای بزرگ آسیا که در آن‌ها روش‌های آموزش، یادگیری و تفکر بوزان تدریس می‌شود.
این سفر با آموزش نخستین مربیان در سنگاپور آغاز شد. من چندین سمینار و جلسه کارگاهی برگزار کردم که به طور طبیعی در آنها به منظور توزیع و بحث در مورد برنامه‌ها برای مراکز بوزان از نقشه‌های ذهنی کمک می‌گرفتم.

دیران محلی تمام گفتگوهای تلفنی در قالب نقشه‌های ذهنی پیاده شد تا همه چیز روشن و قابل پاسخ‌گویی باشد. در مورد هر مکالمه نقشه‌پردازی انجام می‌شد و در مذاکرات تلفنی بعدی از آن استفاده می‌شد. نقشه‌های ذهنی پیشبرد کارها را آسان می‌کرد.
در حال حاضر در جلسات تشکیل شده در مراکز بوزان یادداشت‌ها به شکل نقشه‌ی ذهنی اجرا می‌شوند که این کار هم موجب روشن شدن مسائل می‌گردد و هم کارایی جلسه را افزایش می‌دهد. از زمان راه‌افتادن نرم‌افزار iMindMap تمام یادداشت‌ها با کمک این نرم‌افزار به نقشه‌ی ذهنی تبدیل می‌شود. امتیاز این کار برای ما این است که به راحتی می‌توانیم با استفاده از پست الکترونیکی این نقشه‌ها را بین افراد پخش کنیم و چون می‌توان تمام نقشه‌ها را به نرم‌افزار پاورپوینت مایکروسافت منتقل کرد و با سایر سخنرانی‌های موجود در این برنامه یکدست نمود، مرور آنها آسان‌تر خواهد بود.

در ابتدای هر جلسه شرح کلی دستور کار به شکل نقشه‌ی ذهنی ارائه می‌شود. به این ترتیب می‌توانیم برای هر یک از موارد دستور جلسه زمان مناسبی در نظر بگیریم و به ‌ارتباط مسائل مورد بحث در طول جلسه پی ببریم. در جلساتی که افکار مشترک ما با هدایت نقشه‌های ذهنی به پیش می‌رود، همه‌ی ما است کار خود لذت می‌بریم. برخی از این جلسات به جهت‌گیری استراتژیک مربوط می‌شود، به طور مثال تصمیم‌گیری در این مورد که بوزان آسیا باید یک شرکت توزیع‌محور باشد یا تولید محور. در تمام جلسه‌ها، نقشه‌های‌ذهنی به روشنگری افکار ما کمک می‌کنند.

منبع نوشته:https://imindmap.com/

درباره نویسنده

هدف ذهن من تدوین، تولید و به اشتراک گذاری مطالب تخصصی در حوزه نقشه ذهنی است ... دنیای درون من، ذهن من

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *