نقشه ذهنی هفتۀ پیش رو

همیشه می ارزد که زمانی را برای تهیه نقشه ذهن هفته ای که درپیش دارید صرف کنید.این کار از وحشت زدگی شما در برنامه ریزیهای ثابتی که برای وقت خود کرده اید جلوگیری می کند. اگر عادت کنید که برای هفته ای که در پیش دارید نقشه ذهن تهیه کنید، عادت می کنید که ماوراء هر روزی که درآن قرار دارید را دیده و هرپیشرفتی که بتوانید در هر روز خاص حاصل کنید ملاحظه نمایید.مشکلی را که بسیاری از ابزارهای برنامه ریزی و به ویژه ابزارهای الکترونیکی دارند این است که آنها فقط روی روز جاری تمرکز می نمایند.با نقشه های ذهن شما به تصویر بزرگتری نگاه کرده و به جای اینکه دقیقاً توجّه تان به هشت ساعت آینده معطوف شود روی اهداف میان مدّت تمرکز بیشتری را خواهید داشت.

نقشه ذهن هفته ای که در پیش دارید جایزه ای دیگر نیز دارد و آن اینکه اولویت های زندگیتان را نیز خارج از اولویت های کاری درخودش می گنجاند آنچنان که با گذشتن هفته ها برنامه های سلامتی شما وسایر اتّفاقات مهّم،جشن های سالگرد و سایر برنامه ریزی های شخصی شما نادیده گرفته نمی شوند.

مثلاً فرض کنید درهفته ای که می آید کارهای متعددی را در ذهن خود داشته باشید که انجام بدهید. اگر قرار باشد که برای این کارها یک فهرست بنویسید این فهرست چیزی شبیه فهرست زیر خواهد بود:

  • سه شنبه: جشن تولد یک دوست.
  • پنجشنبه شب: میهمانی شام.
  • صبح جمعه: ارائه توضیحات به مشتری.
  • سه شنبه بعد ازظهر وچهارشنبه صبح:انجام مصاحبه برای استخدام کارمندجدید.
  • بعدازظهر پنجشنبه: آخرین مهلت تهیه سخنرانی.
  • صبح دوشنبه:گرفتن گربه از مطب دامپزشکی.
  • ظهردوشنبه: خرید هدیه و کارت برای دوست.
  • ظهرچهارشنبه:وقت دندانپزشکی.
  • صبح دوشنبه: جلسه گروه کاری

با این حال اگر قرار بود که یک نقشه ذهنی رسم کنید جابجا کردن زندگی کاری خود را با تعهدات شخصی تان در این نقشه راحت ترمی یافتید تا اینکه با یک فهرست خطی سروکار داشته باشید.نگاهی را به نقشه ذهن رنگی برای اینکه بدانید چگونه می توانید نقشه ذهن را برای هفته ای که در پیش دارید رسم کنید بیاندازید.

درحالی که درخاطر شما نقش می بندد که روز سه شنبه جشن تولد دوستتان است اگر در جدول زمانی خود هیچ زمانی را برای روز دوشنبه جهت رفتن برای خرید هدیه و کارت تبریک اختصاص نداده باشید دوستتان حق دارد که اگر شما دست خالی به جشن او بروید ناراحت شود. اما اگر از نقشه ذهن استفاده کنید این نقشه ذهنتان را روی زمانی که بتوانید هرچیزی را در آن قرار دهید متمرکز می نماید.مثلاً اگر باید در رستوران جا رزرو کنید تا دوستتان را به مناسبت جشن تولدش در شب سه شنبه به آنجا ببرید نقشه ذهنتان به عنوان یادآوری ذهنی به آن عمل می کند.

به همین صورت اگر در سرتاسر این هفته قرار ملاقات ها و کارهای مختلفی داشته باشید که با داد و فریاد می‏خواهند توجّه شما را به خود جلب کنند با استفاده از نقشه ذهن امکان برنامه ریزی حجم کاری که دارید طوری فراهم می شود که چیزی نادیده گرفته نشود. علاوه براین،کشیدن نقشه ذهن هفتگی هشدار نیاز به نقش ذهن های دیگری را به شما می دهد مثل سؤالاتی را که در مصاحبه هایی که می خواهید در روزهای سه شنبه و چهارشنبه از شرکت کنندگان بپرسید.

درباره نویسنده

هدف ذهن من تدوین، تولید و به اشتراک گذاری مطالب تخصصی در حوزه نقشه ذهنی است ... دنیای درون من، ذهن من

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *