نقشه ذهن مهارت های کلیدی من

یکی از مثالهایی که می توان به خوبی نقشه ذهنی برای آن ترسیم کرد خودمان هستیم ! مهارتها و توانایی های ما . در مثال زیر نمونه ای از یک نقشه ذهنی در خصوص مهارتهای کلیدی ترسیم شده است…

۱ـ یک برگ کاغذ را برداشته وآن را به پهلو بچرخانید تا فضای لازم برای گستردن نقشه ذهن از تمام جهات فراهم شود.

۲ـ تصویری را وسط صفحه به منظور نشان دادن ایده اصلی خود بکشید.در این مورد ایده اصلی مهارت‏های شخصی شماست.شاید بخواهید تصویری از خودتان بکشید یا مثلاً اگر پزشک هستید بخواهید تصویر یک گوشی پزشکی بکشید.اسم خودتان یا اسم حرفه ای که دارید، عنوان شغلی یا به عبارت ساده تر عبارت«حرفۀ خودتان» را در زیر، بالا و یا داخل این تصویربنویسید. همیشه هنگامی که نقشه ذهن را ترسیم می کنید از رنگ‏ها استفاده کنید، این امر موجب می شود که انجام این فرآیند برای مغزتان لذّت بخش تر،جالب تر و به یادآوردنش نیز آسانتر باشد.

۳ـ یک رنگ را انتخاب کنید و یک شاخه انحنادار را برای تصویر مرکزی خودتان بکشید.کلمه ای که مرتبط با یکی از زمینه های مهارت شماست روی این شاخه بنویسید. برای مثال اگر دارای مهارت های ارتباطی خوبی هستید شاخه ای را با علامت«رابطه مند»مشخص کنید. شما به شاخه ای هم برای«دانش» که بعداً بتوانید آن را گسترش دهید احتیاج دارید.بعد شاخه های دیگری را که با«تجربه» و«اهداف» علامت گذاری شده اند رسم کنید. بالاخره ویژگی های دیگری را که دارید اما در این دسته بندیها نمی گنجند درنظر بگیرید.درمثال زیر، شاخه ای وجود دارد که با کلمۀ «مستقل» که می تواند ویژگی مهمی برای رهبران و آدم های سخت کوش باشد، نشان داده شده است.


۴ـ برای هرشاخه فقط از یک کلمه استفاده کنید چون افکار با یک کلمه بهتر از عبارت ها و یا جمله ها به کار می افتند. از متصل بودن هرشاخه با تصویر مرکزی صفحه اطمینان حاصل کنید. اگر این شاخه ها بر روی صفحه کاغذ با یکدیگر مرتبط باشند، ایده هایی هم که مربوط به آنهاست در داخل مغزتان به یکدیگر متصل خواهند شد.

۵ـ شاخه های فرعی را برای شاخه های اصلیتان بکشید و برای نشان دادن موضوع هر شاخه از کلمات استفاده کنید. برای مثال اگر تصور می کنید که در زمینه سازماندهی خوب هستید، نقشه ذهن می تواند در این مورد که منظور از خوب بودن شما در سازماندهی چیست و یا برای دست یابی به نتایج چگونه حرکت کنید، این مهارت را تقویت کند.


۶ـ هنگامی که درحال ساختن نقشه ذهن هستید تصاویر متعددی بکشید.این تصاویر به شما یاری کرده و قدرت تخیلتان را تحریک می کنند؛ لازم نیست که این تصاویر یک اثر هنری باشند،  همان نماهای خام و ابتدایی هم خوب است. مهم این است که این تصویر حافظه شما را تحریک کند.

درباره نویسنده

هدف ذهن من تدوین، تولید و به اشتراک گذاری مطالب تخصصی در حوزه نقشه ذهنی است ... دنیای درون من، ذهن من

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *